“Jeg kan ikke beskrive, hvor fedt det har været...“

New Zealand & Australien

New Zealand & Australien

Thumbnail

Højskole

Thumbnail

Adventure

18-25 år23-30 år
Rejsen til dig, der drømmer om livet down under. Du skal svømme med vilde delfiner, vandre blandt sneklædte bjerge og opleve en fed adventure-by i New Zealand. Derudover skal du mærke Australiens surferstrande, den pulserende storyby Sydney og overnatte på verdens største sandø, Fraser Island. Ingen undervisning – her er fuld fokus på rejseoplevelser.

Det får du på rejsen til New Zealand & Australien

2 uger blandt New Zealands sneklædte bjergtinder, turkisblå floder og vilde Queenstown
2,5 uge med Australiens solrige surferstrande, pulserende storbyliv i Sydney og Byron Bays hyggelige gader

Særligt ved denne rejse

Tips og tricks fra tidligere deltagere

 

“New Zealands aktiviteter er SÅ fristende og kan godt hurtigt løbe op. Prioritér det der er vigtigst for dig. Vi valgte en helikopter-hike, hvor vi landede på et gletsjer og hikede rundt i isens tunnelser. Kæmpe anbefaling!”
– Tidligere deltager 

 

“Australiere elsker grillmad som danskere elsker rugbrød! Lav en burger-grillaften for hele holdet”
– Tidligere deltager

 

“Australien er et nemt land at arrangere ekstra-aktiviteter i. Og DSC hjælper også meget! Vi tog fx med luftballon, prøvede surfing og dykkede på Great Barrier Reef i vores friuge!”
Tidligere deltager

Program

UGE 1
New Zealand - Christchurch og delfiner i Kaikoura

Din rejse starter i Christchurch. Her tager din rejseleder imod dig og introducerer dig for en masse sjov teambuilding og leg, så du kan lære dit nye højskolehold at kende. Du fortsætter til havnebyen Kaikoura, hvor du skal svømme med vilde delfiner og hilse på sæler. Du kan også tage på hvalsafari (ikke inkl.). Bussen kører dig dernæst til Lake Tekapo, hvor du skal udforske området ved Mount Cook. Træk i vandresko og nyd de smukke søer og snedækkede bjergtoppe. Landskabet er mildest talt betagende. Her har du rig mulighed for at fylde kamerarullen med smukke fotos.

UGE 2
New Zealand - Queenstown og Fox Glacier

Rejsen bringer dig videre til Queenstown. Behold blot vandreskoene på – det naturrige område indbyder til eventyr til fods. Du kan også teste grænser med et væld af adrenalinsport (ikke inkl.). Bungyjump, jetboating og mountainbiking er blot nogle af de hæsblæsende aktiviteter, du kan prøve. Queenstown er en af de mest attraktive byer i New Zealand. Backpackere strømmer hertil, hvilket medvirker til at skabe en hyggelig og festlig stemning. Efter Queenstown går rejsen videre til Fox Glacier hvor du skal på en selvguidet vandretur ved gletsjeren. Efter to spændende uger i New Zealands natur, flyver du videre til Australien.

UGE 3
Australien - Brisbane, Noosa & Fraser Island

Første stop i Australien er Brisbane. Her er der fridage på programmet, så du har tid til at udforske den hyggelige storby. Du kan tage på en sejltur på byens floder, shoppe i de mange butikker eller snuppe en gang mad på lækre restauranter.

Turen fortsætter med nogle dage i smukke Noosa Heads, hvor der er rig mulighed for at nyde stranden, ro i havkajak eller måske tage på sejltur i mangroven (Everglades).

Herfra følger tre dages fantastisk ophold på verdens største sandø Fraser Island. Her bor du i hytter på en hyggelig campingplads, med masser af mulighed for rigtig højskolestemning under stjernerne. Fraser Island byder ikke kun på syn af vilde dingoer, men også gamle skibsvrag, køreture på 75 mile beach, svømmeture i ferskvandssøer, gåture i junglen og besøg til både udsigtspunkter, sandblows og champagnepools. Sikkert er det, at oplevelserne står i kø de tre dage på Fraser.

UGE 4-5
Australien - Byron Bay & Sydney

Du stiger på bussen og fortsætter mod den skønne surferby Byron Bay. På vejen dertil standser du ved Currumbin Wildlife Sanctuary, hvor du hilser på Australiens mange spændende dyr.

I Byron Bay kan du nyde den afslappede atmosfære, de mange caféer og specialbutikker samt et væld af betagende strande. Her er der en surflektion på programmet og en smuk vandretur til byens light house. I Byron Bay har du friuge, så du kan frit vælge, hvad du vil bruge tiden på. Du kan f.eks. blive i Byron Bay og træne dine talenter på et surfbræt. Du kan også tage dykkercertifikat, flyve i luftballon, skydive eller ro i havkajak. Mulighederne er mange i den skønne surferby, men du kan selvfølgelig også rejse til andre dele af Australien.

Rejsens sidste dage foregår i storybyen Sydney. Denne australske storby byder på masser af ikoniske steder og store seværdigheder. Her har du fridage og kan tage på sightseeing i de mange spændende kvarterer. Du kan også tage en tur ud til kysten, hvor du kan vandre fra strand til strand eller surfe på ikoniske Bondi Beach. Ikke mindst kan du opleve en forestilling i det famøse Operahus. Sydney er i sandhed en storby, som indeholder alle muligheder. Samtidig bor du på et hyggeligt og festligt backpackerhostel, som bringer masser af god stemning til dine dage i byen.

I Sydney har I også for alvor tid til at være sammen og tage fin afsked med hinanden, inden turen går mod Danmark med rygsækken fuld af oplevelser og venskaber for livet

Inkluderet i rejsen

New Zealand (ca. 2 uger)

  • checkmark icon Logi alle dage primært på hostels og i lejligheder med adgang til køkken
  • checkmark icon Alt lokal transport, inkl. til og fra lufthavne
  • checkmark icon DOC daily fee for hele perioden (Department of Conservation)
  • checkmark icon Ophold i Kaikoura
  • checkmark icon Svømning med vilde delfiner i åbent hav
  • checkmark icon Gåtur til sælkoloni og udsigtspunkt
  • checkmark icon Stop og ophold ved Lake Tekapo/Mount Cook
  • checkmark icon Vandretur ved Lake Tekapo/Mount Cook
  • checkmark icon Ophold i Queenstown
  • checkmark icon Intro til Queenstown
  • checkmark icon Ophold ved Fox Glacier
  • checkmark icon Vandretur til Fox Glacier udsigtspunkt
  • checkmark icon Gåtur ved Lake Matheson
  • checkmark icon Ophold i Westport

Australien (ca. 2½ uge)

  • checkmark icon Logi alle dage primært på hostels med adgang til køkken
  • checkmark icon Alt lokal transport, inkl. til og fra lufthavne
  • checkmark icon Ophold i Brisbane
  • checkmark icon Besøg hos Currumbin Wildlife Sanctuary
  • checkmark icon Ophold i Byron Bay
  • checkmark icon Intro til Byron Bay
  • checkmark icon Surflektion
  • checkmark icon Lighthouse hike og stranddag
  • checkmark icon Ophold i Sydney

Gratis aktiviteter, der ofte arrangeres undervejs:

  • checkmark icon Gåtur til Sydney Opera House
  • checkmark icon Mange stop med bussen og gåture langs vestkysten af NZ fx ved Huka Falls
  • checkmark icon Vandreture i området omkring Queenstown
  • checkmark icon Byron Bay Sunset Drumming Circle
  • checkmark icon Sejltur på floden med City Hopper i Brisbane
  • checkmark icon Byrundtur med Brisbane Greeters
  • checkmark icon Gåtur langs havnen i "City of Sails"

DSC’s kvalitetspakke inkluderer altid

  • checkmark icon Flybilletter til og fra alle lande
  • checkmark icon Dansk rejseleder under hele opholdet
  • checkmark icon Faciliteret teambuilding af rejseleder
  • checkmark icon Personlig sparring med rejseleder
  • checkmark icon Support til at arrangere dykning
  • checkmark icon Alle entréer ifm. udflugter og aktiviteter jf. program
  • checkmark icon Aktive kulturdage jf. program
  • checkmark icon Dygtige lokale, engelsktalende guider
  • checkmark icon 24 timers vagttelefon
  • checkmark icon Detaljeret information om rejsen inkl. pakkeliste & visumvejledninger
  • checkmark icon Afrejsemøde i Danmark og personlig rådgivning
  • checkmark icon Facebook gruppe inden afrejse
  • checkmark icon Personlig afsendelse af gruppen fra Kastrup Lufthavn
  • checkmark icon Bevis ved deltagelse i min. 80% af forløb
  • checkmark icon Alle flyskatter
  • checkmark icon Bidrag til Rejsegarantifonden, reg. nr. 1224
  • checkmark icon Bæredygtig drikkedunk m. filter og mulepose
  • checkmark icon Specialudviklet DSC-rejseprogram, der går bag facaden og som er baseret på mere end 20.000 unges feedback

Mulige højskole-aktiviteter, der ofte arrangeres undervejs

  • checkmark icon Gallafest
  • checkmark icon Højskolebryllup
  • checkmark icon Robinsondyst
  • checkmark icon Fællessang & karaoke nights
  • checkmark icon Morgenløb, beachvolley eller sunset yoga
  • checkmark icon Højskoleudvalg fx sports, hygge eller fællesspisningsudvalg
  • checkmark icon Temafester fx white party, ugly t-shirt party eller tour-de-chambre
  • checkmark icon Grillaften eller picnic i solnedgangen
  • checkmark icon Højskoleaftener fx musikquiz, stormester eller MGP
  • checkmark icon Valentins, jule- eller påskefrokost
  • checkmark icon Blå bog

OBS! Ikke inkluderet på rejsen

  • crossmark icon Måltider og drikkevarer udover nævnte
  • crossmark icon Lommepenge og drikkepenge
  • crossmark icon Rejseforsikring og afbestillingsforsikring
  • crossmark icon Vaccinationer
  • crossmark icon Visum
  • crossmark icon Evt. ekstra pris for flybilletter ved sen tilmelding (Se note)

NOTE:

  • Ved sen tilmelding (mindre end 2-3 mdr. før afrejse) skal der forventes ekstra pris for flybillet. Kontakt os.
Rectangle 15 (11)
pige-hvisker-dreng-i-oeret
Rectangle 15 (12)
3 unge fjoller og vaelter i vandet paa cuba

Tider og priser

Afrejsedato
06.11.26
Alder
18-25 år
Varighed
5 uger
Pris inkl. fly
44.990 DKK
Afrejsedato
12.11.26
Alder
23-30 år
Varighed
5 uger
Pris inkl. fly
44.990 DKK
Afrejsedato
06.02.27
Alder
23-30 år
Varighed
5 uger
Pris inkl. fly
44.990 DKK
Afrejsedato
11.02.27
Alder
18-25 år
Varighed
5 uger
Pris inkl. fly
44.990 DKK
Ring til vores rejsekonsulent hos dansk studie center. Emma er tidligere deltager

Har du brug for hjælp?

Snak med Emma eller en af vores andre rejsekonsulenter.


Ring på 48 17 10 60
eller send os en besked her

Nogle gange skal man bare tage springet og kaste sig ud i det ukendte. Jeg endte på en rejse med nogle af de mest fantastiske mennesker, jeg kunne ønske mig. Og det er uden tvivl det bedste jeg har gjort for mig selv. Det har udfordret mig, gjort mig mere modig og udviklet mig både personligt og socialt.

– Frederik

Undervejs på rejsen havde vi en fantastisk rejseleder som havde styr på alt det praktiske. Det var en gave ikke at skulle tage det store ansvar, men derimod bare at kunne følge med, og lade hver dag overraske en positiv.

Jeg har udviklet mig selv så meget gennem undervisningen, blevet klogere på verden og ikke mindst fået venner for livet. Hvis du overvejer at rejse med DSC, så gør det! Du kommer ikke til at fortryde det.

– Bjørg

Rejsetesten

Kom til infomøde

Comuterskærm der viser præsenation af hvordan man tilmelder sig en rejse på højskole i udlandet

Bliv inspireret af andre

vandfald i costa rica

Instagram

TikTok

YouTube

DSC team

Har du flere spørgsmål?

Alle vores rejsekonsulenter har selv rejst med DSC.
Hiv endelig fat i os – vi elsker at hjælpe og inspirere dig til din højskolerejse.